"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

TR/CZ 111 Belgesi

Tekrardan merhaba arkadaşlar vize işlemleri için seyahat sigortası yaptırmamız gerektiğini biliyoruz artık daha önceki 

yazımda bu seyahat sigortası yerine TR/CZ 111 belgesi kullanabileceğimizi söylemiştik.

Nedir bu TR/CZ belgesi?

Belge yakın zamanda elime geçti ve başlık olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Çek Cumhuriyeti Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması olarak geçmekte biliyorsunuz ki Avrupa Birliğine üye bir ülkeden vize almak için seyahatiniz sırasında olabilecek seyahat sonunu bekleyemeyecek derecede acil tedavi gerektiren hastalık, kaza vb. durumlar için bu parayı karşılayabileceğinizin garantisini istemekte, bunun içinde sigorta şirketlerinden seyahat sigortasını yaptırmak zorundasınız. İşte bu belge bu seyahat sigortası yerine geçmektedir. T.C SGK  bu belgeye sahip olan kişi SGK güvencesinde parasını ben veririm -sıkıntı yok- diyor kısaca.

Belgeyi alabilmek için biraz uğraştığımı söylemeliyim çünkü belge ile ilgili kimsenin doğru düzgün bir bilgisi yok belgeyi almak için Isparta SGK müdürlüğüne gittiğimde 0 ne ki? diye bi’ tepki aldım tabi zorlamaya devam ettim daha sonra Ankara’daki genel müdürlüğü arayarak (tabi bilgisi olan birisine ulaşmam için sanırım 5 kişiyle konuştum) nasıl alınacağına dair bilgi edindim. Konuşmaları özetleyecek olursak

  • Belgeyi alacak kişinin sigortalı veya sigortalı(Emekli de olabilir) bir kişini 1.dereceden yakını(oğlu/kızı/eşi) olması gerekmekte.
  • Belgeyi ikametgah olarak nereye bağlıysanız o ilden temin etmelisiniz .
  • Belgeyi bireysel başvuru yaparak veya sigortalı kişinin başvurusuyla temin edebilirsiniz.

Not: ikametgahınız Ispartada ise Sigortalının bağlı olduğu müdürlüğe gidin diye cevap alabilirsiniz. Bu cevaba karşılık ben Ankara SGK Genel Merkezini aradım ve böyle olmadığını söylediler diyebilirsiniz. Ancak Isparta SGK Müdürlüğü Yurtdışı servisinin bu belgeyle ilgili bilgisi olmadığını(Belgenin ne olduğuna dair yazı gelmediğini söylüyorlar) hatırlatmak isterim. Siz yinede Genel Müdürlüğü arattırarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Belge için gerekli olan evraklara gelecek olursak;

  • Kabul Belgesinin fotokopisi
  • Erasmus öğrencisi olduğunu gösterir belge

Not: Ben bu belgeyi BOLU SGK’dan aldım ve Ankarayı aramadan önce bana Kabul belgesinin aslını veya noter onaylı fotokopisini göndermem gerektiğini söylemişti -ki bu belge için ne kadar beklediğimizi ve önemini bilmiyorlar yada anlamıyorlar bence- ben de cevap olarak ise belgenin önemli olduğunu aslını gönderemeyeceğimi ve notere vereceğim para yerine Özel sigorta yaptırabileceğimi -kabul belgesi 4 sayfa çünkü- ve erasmus koordinatörlüğünden “aslı gibidir” yaptırarak gönderebileceğimi söyledim ve kabul ettirdim daha sonra Ankarayı aradığımda gerek olmadığını öğrendim.

Kağıt Yığını

Kağıt Yığını

ÖNEMLİ NOT: Belge normalde 3 aylık dönemler için düzenlenmekte özel durumlar için 3 aylık süre aşılabiliyor bu sebeple Erasmus öğrencisi olduğunuzu gösteren belge üzeride gidiş ve dönüş tarihi yazmalı.

İstedikleri evrakları posta yoluyla babama ulaştırdım ve SGK’nın yurtdışı servisinde belgem 20 dk içerisinde hazırlandı. Belge 2 sayfa şeklinde ilk sayfada Sigortalının kimlik bilgileri 2. sayfada ise kişinin bilgileri ve belgenin geçerlilik süresi ilgili bilgiler ve mühür bulunmakta belge satır satır tercümeli ilk satırda yazan Türkçe cümleye karşılık alt satırında Çekçesi de yazmakta bu demek oluyor ki tercüman ve noter parasından kurtulduk.

Son olarak söylemek istediğim şey siz tarihler ile ilgili talepte bulunmazsanız kabul belgenizdeki tarihleri 1 günlüğüne kapsayacak şekilde düzenlenir ben özellikle belirterek bu tarihlerden 15 gün önce ve 15 gün sonrasını kapsayacak şekilde istedim ne olur ne olmaz diye..

Şimdilik bu kadar konsolosluktan problem çıkartırlarmı bilmiyorum ama bunu hep birlikte öğreneceğiz yeni yazılarda görüşmek üzere..

Comments:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts