"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Erasmus in Kosice, Slovakya

Merhabalar, erasmus programının erasmus+ olarak değişmesi sayesinde ikinci bir erasmus şansım oldu. Dili, eğitimi ve diğer özel sebepler için slovakyayı seçmiştim.

Kosice, slovakyanın ikinci en büyük ama benim için en güzeli, bu güzel şehir hakkında size bilgi vererek, erasmusla buraya gelecekler için yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle Kosicede üç tane üniversite var. Bunlar; TUKE, UJPS ve PODRADOVA. Bu üniversiteler sırasıyla, Teknik üniversite, tıp ve veterinerlik üniversiteleri. Üç üniversitenin olmasının avantajı ise erasmus programı ile yaklaşık 100 – 150 öğrencinin gelmesi.

Dezavantajı ise 3 üniversitenin ayrı ayrı yurtları olması ve bir birlerinden uzakta olması.

Ben Tuke ( Tecnical univetsity of kosice)’de okuyorum ve Jedlikova Yurtlarında kalıyorum. Gördüğüm kadarıyla benim kaldığım yurt en iyisi, dolayısylada en pahalısı. Yeri gelmişken aylık 100 euro kirası ve 100 euro da depozitosu var. Kirayı üçer aylık dönemler halinde banka transferi veya nakit olarak postaneden yatırıyoruz.

Ama herşeyden önce Kosiceye nasıl ulaşabiliriz?. Kosicede havaalanı var ama Türkiyeden uçuşlar 1500 tl civarında eğer bu mebla sizin için önemsiz ise yazıyı burda okumayı bırakın ve Londraya gidip baba parası harcamaya devam edin.

Slovakia, Kosice

Kosice

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kosice; Slovakyanın güney doğusunda ve bratislavaya 7 saat, budapeşteye 3 saat uzaklıkta (Tren ile) bu durumda uçuş olarak budapeşteyi terçih etmek çok mantıklı ayrıca budapeşteye istanbuldan uçuşlar 30 – 40 euro civarında.

Budapeşteye geldikten sonra kosiceye geçmek için elinizde iki seçenek var. Transve ve Tren.

Önce tren’i açıklayayım;

Budağeşte – Kosice Tren ulaşımı

Yukarıda gördüğünüz bilgiler ile hava alanından keleti tren istasyonuna gidebilirsiniz. Kosiceye tren bileti 20 euro, gidiş geliş olarak satılmaktadır. Yani bileti aldıktan sonra 1 ay içerisinde budapeşteye dönebilirsiniz. Bilet tek yön olarak satılmamaktadır.

Transfer ise 40 euro civarında ve doğrudan hava alanından özel araç ile kosiceye geçmenizin rahat yolu.

http://www.cassoviatransfer.sk/ adresinden rezervasyon ve satın alma işlemlerini yapabilir veya detaylı bilgi alabilirsiniz. Benzer birkaç firma var fiyatları aynı tercih sizin.

Kosiceye vardığınızda ise size ESN’den birisi yardımcı olacaktır. Daha sonraki yazılarımda şehir ile ilgii bir kaç bilgide vereceğim .

Comments:

Hocam öncelikle merhaba, ben 2016-17 güz döneminde Tecnical univetsity of kosice üniversitesinde erasmus programı vasıtasıyla öğrenim göreceğim. Bölümüm iktisat. Fakat kafamda bazı soru işaretleri var. Öncelikle oturma izni. Ben oturma iznini çeşitli nedenlerden dolayı almak istemiyorum. Bloğunuzda okuduğum kadarıyla İstanbul’da veriyorlarmış, ben istanbul da ikamet etmekteyim fakat daha onu araştıramadım. Diğer bir yöntem ise ülkeye giriş çıkış yaparak iki defa vize alarak bu işi halletmekmiş. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts