"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Çek Korunası – Erasmus Para Olayları

Çek Korunası – Erasmus Para Olayları

Merhaba arkadaşlar bu gün konu olarak Çek Cumhuriyeti’nin Çek Korunası (Kron, Crown, Kč, CZK) tanıtmaya çalışarak erasmusdayken para gönderme işlemleri veya komisyonlar gibi konulara değineceğim.

Öncelikle olarak yukarıdaki resimde boyutları 1 tl ile karşılaştırabilirsiniz. 1 Czk yaklaşık olarak 0,097 Türk Lirası yani yukarıda gördüğünüz resimde soldan sırası ile 50 Kč = 5 TL, 20 Kč = 2 TL, 10 Kč = 1 TL, 5 Kč = 50 Kuruş, 2Kč = 20 Kuruş, 1 Kč = 10 kuruş, olarak eşleyebilirsiniz.

Bu bakımdan alışveriş yaparken fiyat karşılaştırması yapmak oldukça kolay, her yerden bozuk para geldiği için elinizde avuç avuç madeni para birikecek özellikle 1 Kčler..

Neyse önemli olan konu burası değil, Ben gitmeden Çek Cumhuriterine gitmeden önce para gönderme işlemlerini araştırmıştım. Forumlarda yazan işlemler swift veya oradan hesap açırmamak gerektiği gibi bilgiler ya eski bilgilerdir.

Ben şahsen tek tek bankaları denedim ve en iyi yollardan birisi Türkiyede Yapı Kredi bankası hesabı açtırıp hesap kartınızla Unicredit Bank veya UniCredit Group’a bağlı bir bankadan para çekmek komisyonsuz çekim yapabilirsiniz. Örneğin UniCreditten 1000 Kč çektiğinizde hesabınızdan 96 küsür TL düşmekte.

Aynı şekilde Ziraat Hesap kartınızla ČSOB veya GE MONEY bankamatiklerinde kullanabilirsiniz. Örnek olarak 200 Kč çektiğinizde hesabınızdan 19 küsür TL düşmekte.

Kesinlikle İŞ BANKASI kullanmayın 200 Kč çektiğimde 4 tl komisyon aldı.

Benim tavsiyem Yapıkrediden Hesap açtırmanız ve online bankacılık kullanmanız şunu belirtmeliyimki Yurtdışı ATMlerinden para çekebilmeniz için Türkiyedeki TL hesabınızda para olması gerekmektedir. Örneğin EURO heasbınız var ve para çekmeye uygun ancak TL hesabınızda para yoksa işlemi yapamazsınız.(Böyle bir söylenti olmuştu bu sebeple yazıyorum.)

Önemli not: ziraat bankasını kullanmayı düşünen arkadaşlar online bankacılık kullanacaklar ise OTP cihazı almaları gerekmekte ve Hesaplarını Yurtdışı erişimine (İPlerine) açtırmak zorundalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts