"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Erasmus Son İşlemler

4 Temmuz itibariyle erasmusumu tamamlamış bulunmaktayım. Öncelikle erasmus işlemleri sırasında vize işlemleri olsun, ulaşım, usti deki okul, yurt vb gibi bilgileri sorabilirsiniz.

Son işlemlere gelecek olursak vizeyi aldıktan sonra vize fotokopisini erasmus ofisinize ulaştırıyorsunuz daha sonra doldurmanız gereken bir form ve imzalamanız gereken erasmus anlaşması var. SDÜ için konuşmak gerekirse bu işlemleri yapmak için Ispartada olmanıza gerek yok siz ofise vize fotokopisini gönderdiğinizde oradakiler ise size bu doldurulması gereken formu gönderiyorlar siz imzalayıp geri gönderiyorsunuz.

Belgeleri teslim ettikten sonra en geç 1 hafta içerisinide hibeniz hesabınıza yatıyor. Yine SDÜ için hibe için Ziraat bankası Isparta merkez şubesinden Euro hesabı açtırarak bu hesabın iban numarasını erasmus sözleşmesini yaparken bildirmeniz gerekmektedir.

Erasmus öncesi yapılması gereken işlemler bu kadar, Veni – Erasmus yazımda ustiye nasıl gittiğim hakkında ufak bir yazı yazmıştım sizde bu yolu kullanabilirsiniz. Şimdi ise daha sonrasında nasıl bir işlem yapmamız gerektiğinden bahsedeceğim.

Gitmeden önce Tutorunuza Usti’ye varacağınız saati mutlaka söyleyinki sizi prag ( küçük bir olasılıkla) veya Usti tren garından alsın. Eğer sizi almaya kimse gelmediyse telaş yok.

Yurda giriş yapmadan önce depozito vermeniz gerekiyor eğer saat 5 ten önce Usti’ye vardıysanız size önerim ilk olarak istasyonun önünde sola doğru giden ara yol üzerinde Döviz brosu var oradan yanınızdaki Euro veya Tl leri kron(Bkz: Çek Korunası)’a çevirebilirsiniz.

Depozito ve ilk 2 ayın parsı olarak sizden 7500 istiyorlar. Eğer yanınızda yeteri miktrada para yok ise, Tren istasyonundan çıktığınızda karışya geçip düz ilerleyin ulaşacağınız ana caddede sola doğru baktığınızda meydan göreceksiniz oradaki UniCredit Bank Atmsini kullanabilirsiniz.

Daha sonra 9, 17, 27, 52, ve gece 101 otobüs numaralı otobüsleri kullanarak “Klíše lázně” durağına gidin. Daha sonra resepsiyon size yapmanız gerekenkeri vücüt diliyle anlatacaktır. Varışınızı takiben 3 gün içeriside yabancı polisine gitmeniz gerekmekte ki bunu zaten tuturonuz ile halletmek zorundasınız.

Erasmus sırasında yaşanılan tecrübeleri daha sonraki spesifik yazılarda aktarmaya çalışacağım.

Dönem sonunda ise SDÜ için alınması gereken 2 evrak var bunlardan 1.si aldığınız dersleri ve notları gösteren belge diğer i ise orada kalışınızı gösteren onaylı belge.  Bu iki belgeyi dönüşte kordinatörlüğe teslim ettiğinizde herşey tamam oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts