"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Erasmus+ ile staj olayları

Merhabalar arkadaşlar, size daha öncede bahsettiğim gibi yeni bir ülke keşfine cıkacağımı söylemiştim. Hedef olarak ise Slovakya’yı seçmiştim. Derken sizlerde daha sonra detaylandıracağım erasmus+ programı çıktı piyasaya derken kendimi yine erasmus sınavlarına girerken buldum. Anlıyacağınız tekrar erasmusa gidiyorum. (Nazar değdirmeyin ulen!!) neyse o işlemleri tekrar tekrar inceleyeceğiz beraber ancak konu olarak bu sefer erasmus ile staj olaylarını değerlendirmeyi seçtim.

Keşke bu programdan daha önce haberim olsaydı zorunlu stajlarımı bu şekilde yapardım kesinlikle. Erasmus mobilityden yapılacak işlem olarak tek farkı (en azından sdüde) staj yapacağınız yeri kendiniz ayarlıyorsunuz. Bu nedemek diyecek olursanız bütün bağlantıları, mailleşmeleri, kabul belgelerini tamamen siz kendiniz takip ediyorsunuz.

SDÜ’de erasmus stajı yapmak isiyorsanız yine tabiki sınavına girmek durumundasınız. Geçtiğiniz taktirde belirlenen süreç içerisinde sizden istenen iki adet belge var. Bunlar;

  • Training agreement
  • Acceptance letter

Bu iki belgeyide karşı tarafa imzalatıp ofise teslim ediyorsunuz. Acceptence letter (kabul belgesi) zaten gideceğiniz yerin düzenleyeceği bir belgedir.  Siz onlara gerekli bilgileri gönderdiğinizde vizede kullanmanız açısından size bu belgeyi gönderirler.

Training Agreement (Staj Sözleşmesi) ise orada yaptığınız stajın karşılığı olarak AKTS mi? diploma eki mi? yoksa ayrı bir belge düzenlenecekmi bilgiler eşliğinde kişisel bilgilerinizin staj yapacağınız yerin bilgileri staj boyunca yapcağınız çalışmanın detaylarını içeren belge ki bu belgeyi oradaki danışmanıza imzalatıp taratılmış halini e-postaya göndermeleri yeterli. En azından SDÜdeki dosya teslim tarihi açısından sıkıntı olur mu diye düşünenler için.  Kaldı ki zaten size kabul belgenizin orjinalini adresinize postalayacaklar training agreement’ı da zarfa koyuverirler. Yeri gelmişken bahsedeyim bu kabul belgesinin orjinali olmak zorundaki vize alırken size soracaklar.

-e benim yeşil pasaportum var  neden vize alayım? dersenizde yanılgıya düşersiniz çünkü yeşil pasaport size 90 güne kadar orada kalma hakkı sağlıyor SDÜ erasmus ofisinin istediği gün sayısıda tam 90 gün eğer siz yeşil pasaportla gitmeye kalkarsanız yapabileceğiniz maksimum staj günü 89 olur yada oraya ayak bastığınız gün itibariyle sabah staja başlayıp, staj çıkışındada uçakla Türkiyeye gelme gibi bir niyetiniz yoksa. Sabun staj yapmanıza izin verirler mi bilmiyorum bunu  tecrübe ettiğim zaman size aktırırm.

-e sen stajı ayarlamıssın zaten belge doldurmakta ne var? Stajı nasıl ayarlıyacağız diyorsanız ise;  deli gibi mail atacaksınız tabi aynı yere yüzlerce mail atmaktan bahsetmiyorum. Spamlar gibi istediğiniz üniversitelere hazırladığınız bir metnin sağını solunu değiştire değiştire gönderin. Bu mailde olması gerekenler ise,

  • Saygılı bir dil
  • Kendinizi tanıtmanız
  • Neden o ülkeyi, üniversiteyi istediğiniz
  • Bugüne kadar neler yaptığınız
  • Neler yapmak istediğiniz

olmalı. Gerisi zaten karşı tarafın ilgi ve alakasına kalmakta. Ayrıca parası  Erasmus tarafından ödenen bedava çalışacak adamı kim istemez.

 

Ek Resim tbs.ubbcluj.ro adresinden alınmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts