"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Slovakya Yazi Dizisi III – Vize Başvurusu II

Slovakya Yazi Dizisi III – Vize Başvurusu II

Merhabalar Arkadaşlar,  23.07. 2014 Çarşamba günü itibariyle vize başvurumu yapmış bulunmaktayım. Bu yazıda ise sizde tecrübelerimi ve akış şemasını anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle daha önceki Slovakya Yazı Dizisi II – Vize Başvurusu yazısında belirttiğim e-postadaki belgeler yeterli. Gelen e-postayı incelediğimizde Slovakya Büyükelçiliğinin adresini vermediklerini göreceksiniz. Bu sebeple öncelikle konsolosluğa nasıl gidileceğini anlatayım.

 

Slovakya Büyükelçiliği Çankaya Mh. Atatürk Blv. 06680 Çankaya

Slovakya Büyükelçiliği
Çankaya Mh. Atatürk Blv. 06680 Çankaya

Slovakya Büyükelçiliği haritadanda görüldüğü üzere konsoloslukların yoğun olduğu çankaya’da haritadaki yol tarifi ise kızılay meydanından yürüyüş mesafesi. Meydandan meclise doğru düm düz gidince göreceksiniz. Eğer araç ile gicekseniz ise Atatürk Bulvarından sonra tek yön olduğundan Cinnah Caddesine davam ederek Çankaya Caddesi yolu üzerinden dolanmak zorundasınız.

Başvuru saatleri hafta içi her gün 10:00 ile 12:00 arasında, saat tam 10 olduğunda içeriye teker teker almaya başlanıyorsunuz. Belge teslim ve kontrolü yaklaşık olarak 10 ila 15 dk sürüyor. Dolayısıla bir günde maksimum 10 – 12 kişi kadar başvuru yapabilir. Erken gitmekte fayda var. Yaptığımız işlemlere gelecek olursak istenen bütün belgeleri teslim ediyoruz ve kontrolü için beklemeye başlıyoruz. Belgelerde eksik veya hata yok ise vize ücretini yatırmak için size bir YapıKredi Bank. IBAN numarası veriliyor ve 12:00 ye kadar getirmeniz isteniyor.

Slovakya Vize Ücreti için YapIKredi adresi

Slovakya Vize Ücreti için YapIKredi adresi

Vize ücreti ise 33 Euro, haritadan göründüğü gibi çok yakın olan YapıKredi şubesinden açıklamalarda adınız ve soyadınızın yazılı olduğu dekontu alıp büyükelçiliğe teslim ediyorsunuz.  Karşılığında ise sizden slovakyaya gittiğinizde yapacaklarınızı anlatan bir metni okuttup imzalattırıyolar. Slovakyada yapılacaklara gelecek olur isek;

Slovakya gittiğinizde ilk 3 içerisinde polise bildirmeniz gerekmekte, bu işlemi sallamayın. Ayrıca Slovakya Erasmusa gidecek olan adaylar için 90 günlük vize veriyor. Sonrasında oturum iznine başvurmanız gerekiyor. Bu oturum izni için ise aşağıdaki belgelerin slovakça çevirttirilmiş olanını istiyor.

  • Kabul Belgesi
  • Konaklama Belgesi
  • Sicil Kaydı
  • Hibe Yazısı

Bu belgeleri Türkiyeden çevirttirip gitme gibi bir şansınız var. Ancak başvuru işlemini Ankaradan yapıyorsanız Önce çevirttirip belgeleri Büyükelçiliğe konrol ettiriyosunuz. Belgeler daha sonra istanbula gidiyor ve onaylanıyor daha sonra ise tekrar Ankaraya gidiyor ve teslim alıyosunuz. Çevirtme işlemini Slovakyada yapma şansınız da mevcut bu size kalmış.

İnternette okuduğum kadarıyla bu oturum izninin vizeniz çıktıktan sonra İstanbuldan başvurarakta yapabiliyormuşuz ancak ben o konulara hiç girmeyeceğim isteyen araştırabilir. Gel gelelim vize çıkış süresini beni en çok şaşırtan nokta oldu. Büyükelçilikteki görevlinin bana dediğine göre üniversitem konsolosluğu henüz bildirmemiş benim gideceğimi eğer kısa sürede e-posta gönderirler ise (hemen iletişime geçip gönderttim, ilk defa böyle birşey ile karşılaştıklarını söylediler.)  2 gün içerisinde vizemi teslim alabilecekmişim.  Bekleyip göreceğiz bakalım.

Şimdilik bukadar, esen kalın.

Mustafa UĞUR

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts