"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Slovakya yazi dizisi II – Vize Başvurusu

Slovakya yazi dizisi II – Vize Başvurusu

Merhaba arkadaşlar, Erasmustan döndükten sonra, detaylı olarak anlatacağım, post-erasmus-depression (Erasmus sonrası depresyon) içerisindeyken, Slovakya’ya gitmenin yollarını aramaktaydım. Erasmus+ aracılığı ile bir kez daha yurt dışına çıkma imkanım olduğunu öğrendikten sonra, kolları sıvadım.

Şuanda ise Slovakyanın KOSICE şehrindeki üç üniversiteden biri olan TECNICAL UNIVERSITY OF KOSICE (TUKE) işimli üniversiteden kabul belgesini aldım. Slovakya konsolosluğunun internet sitesi bulunmadğından, forumlarda ve bloglarda rastladığım parça parça bilgiler ile vize başvurusuna gidemezdim. Hem size daha detaylı bir yazı yazmak için hem de işimi bi nebze olsun garantiye almak için konsolosluğu aradım. Öncelikle  yaptığım şey, çek cumhuriyeti konsolosluğu gibi, illerin bölgelere ayrılıp, bu bölgelere göre İstanbul mu veya Ankara mı konsolosluklarında başvuru yapacağımı sormaktı. Cevap şaşırtıcı bir şekilde ikamet adresime göre bu iller listesinin var oluğunu ve kaderime İSTANBUL çıktığını ancak yol, ekonomik veya diğer sebeplerden dolayı ANKARADAN başvurabileceğimi öğrendim. 1990 yılında Çek Cumhiryetinden arılmış olmasına rağmen Çek’lilerden daha samimi kültürü benimsemişler(!), Neyse.

Daha sonra vize başvurusu için hangi belgelerin gerekli olduğunu sorduğumda e-posta adresim istendi ve yarım saat içerisinde gerekli belgeler listesini ve başvuru formunu gönderdiler. Ben bu gelen maili aşağıda vereceğim ama listenin değişmesi ihtimale karşın siz başvuru yapacağınız zaman konsoloslukla iletişime geçin ve ERASMUS için başvuru yaptığınızı söylemeyi unutmayın.

Gelen mail;

Erasmus öğrenci değişimi ile kabul edildiğiniz üniversite için vize başvurusu gerekli evraklar listesi;

Slovak Universitesi – Erasmus kabul mektubu (orijinal) Slovakça veya İngilizce

Slovak Universitesinden konaklama yazısı Slovakça veya İngilizce

Hibe mektubu (orijinal)  İngilizce

Öğrenci belgesi (orijinal) mümkün ise İngilizce (yeni tarihli)

Gidiş uçak bileti ( Gidiş tarihiniz Slovakayda ki okulun konaklama için  verdiği tarihle aynı olmalıdır)

Apositile edilmiş adli sicil kaydı (yeni tarihli)

Gidiş tarihinizden itibaren geçerli olacak minimum 90 gün geçerli seyehat sağlık sigortası (orijinal)

2 adet biometric fotoğraf

Geçerli pasaport

Ulusal Vize ( National Visa ) başvuru formu doldurulmuş olmalı (ektedir)

Yukaridaki belgeler ile birlikte şahsen  başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vize ücreti 33-EUR dur.

Vize bölümü 10:00 – 12:00 saatleri arasında işlem yapmaktadır.

Vize işlem süresi 15 gündür.”

 

Burada dikkatimi çeken durum, minimum 90 günlük sigorta yaptırmak. Bu nedemek? Yani nekadar süreliğine gidersem gideyim bana 90 günlük sigorta yetecek mi? Benim anladıpım kadarıyla vize olara bana 90 günlük vize verilecek ancak oraya gittiğimde erasmus belgelerim ile oturma iznine başvuracağım bu durumda ise kalış süresi boyunca ya seyehat sigortam olmalı yada orda başvuracağım. Bu benim yorumum ancak detaylı bir şekilde öğrendiğimde sizinle paylaşacapım.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise çeviri ve noter onayı istenmemesi, yine Çek’lilere benzemedikleri için şükretmeliyim. Ancak kulaktan duyma bir bilgi aktaracak olursam gittiğimizde elimizdeki sigorta belgesinin slovakçaya çevrilmesini ve 120 eurocuk bir sağlık kontrolunden geçmemizi istiyorlarmış.

Detayları öğrendiğimde, doğruluk payı olup olmadığını aktarırım.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts