"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Mobil İmza Olayları

Merhabalar,

Sevgili bakanlığımız kendi devlet üniversitelerrindeki Çevre Mühendisliği bölümünün çok güzel hiçe sayarak çıkartacak olduğu çevre görevlisi belgesi alımı ili ilgili yaptığı değişiklikler çercevesinde, Çevre mühendisi olan kişilerin bile çevre görevlisi belgesi almak için 2014 yılı itibari ile sınava tabi tutulması kararı almıştır. Bu durumdan dolayı 2014 yılına girmeden çevre görevlisi belgesini almaya karar verip araştırmalara başladım. Bunu üzererine bakanlığın sitesi üzerinden başvuru yapmam gerektiğini ve bu işlemler için ise Mobil imza kullanmak zorunda olduğumu keşfettim. Konu ile ilgili olarak öğrendiklerimi aktarmak için bu yazıyı yazıyorum .

Öncelikle mobil imza için Türkcell ve Avea şirketlerini tercih etmek durumundasınız. Neden Vodafone da yok bilmiyorum. Bu koşuşturma sırasında her kafadan bir ayrı ses çıkıyor, tek biryere gidip sormanızı tavsiye etmiyorum. öğrendiğim kadarıyla avea mobil imzayı ıspartada veremiyor  ve antalyaya yönlendiriyorlar. Ayrıca aveadan mobil imza kullanmak için faturalı olmanı diretiyor. Sadece bu belge alımı için kullanacağım tek imza için faturalı hat almayı düşünmediğimden Türkcell e yönlendim ilk sorduğum yerde de faturalı almam gerekiğini söylediler ancak internet sitesinde ise faturasız hatlar ile de kullanabildiğimi bildiğimden direk teşekkür edip başka bir bayiye gittim orada ise faturasız hatt ile kullanabileceğimi söylediler ancak garanti bankasından hesap açıp açmadığımı sordular. Onlara göre sadece garanti bankası ile bu işlem yapılabiliyormuş. Yine teşekkür edip çıktıktan sonra başka bir bayide ise müşteri hizmetlerinden başvurulabileceğini öğrendim.

Özet olarak herkes ayri biliyor. Ama kısaca türkcellde faturalı faturasız farketmez aveada  ise faturalı hat olmak zorunda.

Türkcell de başvurunuzu müşteri hizmetlerini araryarak yapabilirsiniz ancak imza beyannamesi istiyorlar bu da notere gidip 80 tl harcamanız demek oluyor. Bunun yerine ise İşbank, Garanti, Yapıkredi (şimdiye kadar öğrendiğim kadarıyla) den hesabınız varsa başvuru yapabiliyorsunuz. YapıKredi bankası online işlemlerde güvenlik ayarlarında Türkcell mobil imza başvurusu bulunmakta  bu başvuru ile işlemşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl bir yol izleyeceğiniz size kalmış ancak sadece tek bir imza için işlem yapacaksanız eğer bu yolu tavsiye ediyorum. Ben tek imza attıktan sonra birdaha kullanmayacağımdan mobil imza için gerekli olan aylık 5 tl olan ücreti hatta tl yüklemeyeceğimden ödemiyeceğim. Bunun sonrasında ise mobil imza kapacancak ama hattım çalışır durumda olduğundan tekrar başvuru yapabileceğim. Kimi bayilerde eğer mobil imza kapanırsa tekrar baçvuru yaptığımda aylık 15 tl ödemem gerektiğini söylediler ancak araştırdım oda sadece faturalı hat satma çalışmasının bir parçasıymış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts