"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Başka Bir Dil: Beden Dili

Merhaba arkadaşlar,

Beden dili çok uzun zamandır ilgimi çeken ve biraz içinde olduğum bir konuydu. Biraz olsun bilgim var ama bu bilgiyi arttırmak için yeni makaleler okumaya başladım. Beden dili diyince hepimizin aklına illaki birşeyler gelmektedir. Yeni bir yazı dizisiyle öğrendiklerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Hep birlikte öğreneceğiz.beden dilinde eller

Beden dilini öğrenmek için iki genel sebep vardır. Bunlardan birincisi karşı tarafın doğruları söylediğine emin olmak için. İkincisi ise karşı tarfın sizin yalan söylediğinizi anlamamasını sağlamak. Hangi amaç ile kullanacağınız size kalmış. Farkettiğiniz gibi beden dili öğrenmenin amaçları “Yalan” konusunda kesişmektedir. Bu sebeple yazacaklarımın hemen hemen tümü yalan söylemek veya söylenen yalanı yakalamak üzerine olacak.

Ağırlık olarak beden dilinde Mikro ifadelere yer vereceğim. Mikro ifade nedir diye soracak olursanız; Milisaniye süresinde, iyi bir eğitim almadığınız, sakinleştirici kullanmadığınz veya botoks yaptırmadığınız sürece kontrol edilemeyen kas kasılmalarıdır. Sadece yüz ifadeleriyle sınırlı değildir. Bedenin duruş, el ve kol haraketleri, ses tonu, ses titremeleride mikroifadeye girer diyebiliriz.

Mikro ifadeleri yakalamak için öncelikle sizin sakin ve iyi bir gözlemci olmanız gerekmektedir. Şuanda itibaren yapacağınız ilk iş; bundan sonraki konuşmalarızda karşı tarafın ifadelerini yakalamaya çalışmak olsun. Tabi bunu abartmadan yapmak gerekirki karşı taraf sizi deli sanmasın.Beden Dili Flörtleşme

Bu ifadeleri yakalamak için karşı tarafın duygularını değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bazı durumlarda karşı tarafı sinirlendirmeniz bile gerekebilir. Ancak şunu unutmayınki mikro ifadeler birden fazla anlama gelebilir. Örneğin konuşma sırasında saçıyla oynayan bir bayan size ilgi duyduğu söylenir. Dikkat edin sadece saçını düzeltiyor olabilir!. Demek istediğim bu mikro ifadeleri yorumlarken karşı tarafın içinde olduğu duyguları anlamalı ve bu bilgiyle yorumlamalısınız.

Şimdilik yazı dizisine kadar size verilen ödevi yani gözlem yapmaya başlamanızı istiyorum. Emin olun çok şey farketedeceksiniz. Ufak bir konsantrasyon ile konuşmanın asıl gidişatını anlayabilir, hatta yönlendirebilirsiniz.

Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts