"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Araç şarj eden yol, Petrolün sonunu getirecek mi?

Araç şarj eden yol, Petrolün sonunu getirecek mi?

Yolda giderken benzin almak için hiç durmadığınızı hayal edin. Tam olarak ingilteredeki otoyollarda bunun yapılması planlanıyor. Yol boyunca elektrikli araçların şarj olması için bir şerit!. Araçlara yerleştirilen kablosuz bir teknoloji ve şeride yerleştirilen elektromanyetik alan jeneratörü ile bu iş mümkün. 18 ay boyunca denemeler sonunda hayata geçip geçmeyeceği kararlaştırılacak olan bu uygulama başarılı olur ise eğer tüm yollara konulması planlanıyor.

2013 yılında buna benzer bir teknoloji de ortaya atılmıştı. Güney korenin gumi kasabasında 12 kmlik bir yol benzer bir teknoloji ile otobüslerin şarj olması için ayrılmıştı. İngilterenin otoyol mühendis şefi Mike Wilson ” Araç teknolojileri sürekli artan bir tempoda ilerlemektedir. İngilterenin otoyollarında ulra düşük emisyona sahip araçların gelişimini desteklemeye adadık. kablosuz güç teknolokisi daha stabil yol ağına ve yeni iş fırsatlarının ortaya çıkmasını sağlayacak. Ürünlerin ülkenin bir ucundan diğerine taşınımı kolaylaşacak” dedi.

İngiltere otoyollarından 18 ay test edilecek olan bu teknoloji, kabul alırsa tüm ingiltere sokaklarında kullanılacak

Elektrik kabloları yolun altına yerleştirilerek elektromanyetil alan oluşturacak, araçların içerisindeki kömür ile alınan bu elektromanyetik alan elektrik enerjisine dönüştürülecek.

İngiltere Hükümeti şimdiden 500 milyon poundu bu teknolojide önde olabilmek için  ayırımış durumda

Kaynak : UK Is Testing Roads That Charge Electric Cars As They Drive 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts