"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Yeni Bir Yolculuk, Erasmus

“Erasmus amca sağ olsun yakın zamanda  Avrupayı fethe gidiyorum” diyerek başlarsam sıkıntı olmaz herhalde.Erasmus-1 Süleyman Demirel Üniversitesinde okuduğumu çoktan öğrendiniz. Güzel üniversitemin(!) güzel nimetlerinden biri olan LLP-Erasmus olayına da bir el atayım dedim. Aslında dört yıl boyunca başvuruyordum ama bir türlü sınavına girmek  kısmet olmamıştı. Nihayet 2011’in şubatında bu sınava kalkmayı başarmıştım.

Kısaca erasmus ne dersek 1 dönem veya 1 yıllığına programa dahil Avrupa’da üniversitelerinden birinde okumaya veya bir kurumda staj yapabiliyorsunuz. Üstelik parada veriyorlar sen git diye.. (:

Ben ise Çek Cumhuriyetinin  Ústí nad Labem köyünde  Jan Evangelista Purkyně Üniversitesi ne gideceğim tabi bütün dokümantasyon, vize işlemleri ve yolculuğu tamamlayabilirsem.. İleri ki yazılarda ise bu işlemleri hallederken çektiğim sıkıntılar, püf noktalar tarzında bilgilerle bu işe kalkışan arkadaşlarıma yardımcı olmaya çalışacağım elimden geldiğince tabi eğer vizeyi de alabilirsem az birazda hava atarım diyorum..

İlk iş pasaportunuz yoksa bi’tane bordosundan edinin.. Bu işlem için pasaport harcı ve defter parası vermeniz gerekiyor. İlk güzel haber ise şu;

Üniversite, bir program dolayısıyla yurt dışına gidecek öğrencilerin bu pasaport harcını ben veririm diyor.

bunun için dilekçe yazmanız yeterli gerekli bilgileri dış ilişkiler biriminden alabilirsiniz.  Bölümünüzün erasmus koordinatörü ile mutlaka görüşün ve bilgi alın yardımcı olacak gibi değil ise direk olarak genel koordinatörlüğe gidin kimse sizi kovacak değil..

İstenilen belgeleri hallettikten sonra kabul belgeleriniz gelene kadar beklemekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Bende o dönemdeyim işte. Şimdilik bu kadar diyelim. Kabul belgelerim gelince devamına bakarız..

 

Comments:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts