"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Yeni bir ülke ziyareti (Slovakya) dizisi 1

Yeni bir ülke ziyareti (Slovakya) dizisi 1

Merhaba arkadaşlar, yeni bir ülkeye giriş denemesine başlamış bulunmaktayım. Bu seferki hedefim “Slovakya” bu yazıyı yazmamın sebebi ise vize, seyahat vb konularda tecrübeler edinip sizinle paylaşmak.

Bırakın başka ülkeyi başka şehre gitmek bile zor gelebiliyor bana bazen..ama baştan söyleyeyim ölye gözünüzde büyütülecek birşey yok. Aklıma gelen ilk soru bana kaça patlar? -dı. Bu konuyu araştırmaya önce uçak bileti ile başladım ve doğrudan slovakyaya olan bilet fiyatları 2000 tl civarında olunca şöyle bir çüşş dedim ama sakinliğimi koruyum hemen koşup “Wizz Air”cığıma başvurdum. Ve 30 gün sonrası için İstanbuldan budapeşteye 30 Euroya gidiş 40 euroyada dönüşü buluverdim. Binlerce kez sağolasın Wizz Air!! Hedef Slovakyayken neden budapeşte diyebilirsiniz hemen cevaplayayım bu Wizz Air’cığım macaristan menşeili olduğundan ucuz ucuz gidebiliyorum oraya.. tabi bununla bitmedi daha sonra slovakyaya geçmem gerektiğinden hemen koşup tren biletlerine bakıverdim bunuda bahn.de ve cd.cz sitelerinden hemen iki tık tık fışt 20 euro ya hallettik. oldumu toplam maliyet bize gidiş dönüş 110 euro e arada metro otobüs desen hadi 120 euro. 2000 bin neree 120 euro nere.. Neyse gördüğünüz gibi her ne kadar “hocam €yu 3 alabilir miyiz?” gibi durumlar ortaya çıksada kardayız.

E bunun vizesi var.. Hemen bakıyoruz. Diyerekten koşa koşa http://www.mzv.sk/ankara sitesinde nefes aldım. Öğrendimki bi 60 eurocukta oraya verecekmişiz. E bu iş giderek pahalılaşıyor diyorsanız burada okumayı bırakın. Yada şimdiden söyleyeyim bu iş bi 900 tlye patlayacak. Neyse. Daha sonra ihtiyacımız olan belgelere göz gezdiriyoruz. E tabi hala öğrenci olmanın avantajlarından faydalanmalıyız. Derken Pasaport, Fotoğraf, Seyahat Sigortası, başvuru formu diye diye bi haller gelmedi değil. Gerekli gazı bulup bu işe başlayınca hepiciğini nasıl yapacağımı anlatacağım.

Biz para meselesinden devam edelim. Önce vize başvurusunda bulunmalı bununu için ankaraya gitmeli al sana otobüs bileti. -e bunu iki kez yapıcaz hem başvuruda hemde vizeyi alırken hadi bi ordan da 120 tl diyoruz. vizeyi aldığımızı varsayarsak e bu uçak bileti istanbuldan derken bide istanbul bileti çıktı gidiş dönüş 100 lirada ora giydirdi bi güzelce derken bakıyorum şöyle bi,

Ankara-Isparta otobüs bileti 45 tl den 180 tl, Metro için 10 tl.
İstanbul-Isparta 110 tl
İstanbul Budapeşte 30+40 euro
Budapeşt-Preşov totalde 40 euro ne yapar! tabiki 40 yapar!! totalde 630 tlye ulaştııık sonra bide sigorta varki daha hiç araştıramadım onu, e 50 desek onada edermi 680.

e çokta pahalı değilmiş be öğrenci olsa bile insan sigara içitiğini düşünürsen aylık 250 desen 3 ay sigara içmese avrupayı görebilir!! neyse sosyal mesaj vermeyeyim. Durum o ki bu parayı biriktirdiğimde yazıma devam edeceğim (:

şimdilik amacımızada burada ara veriyoruz.. Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı? diyip günü kapatıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts