"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Tez Yazım Kılavuzu – S.D.Ü.

Tez Yazım Kılavuzu – S.D.Ü.

Merhaba arkadaşlar yüksek lisanta en büyük vakit harcatan işlerden biriside tez yazmak olduğunu biliyoruz. Bu konuda yenice tez savunmasını yapmış ve tezi için onay almış Cihan Özgür’e tez yazım işlemini kolaylaştırmak için neler yapmam gerektiğini sorduğumda sağolsun bana aşağıdaki listeyi gönderdi. Hiçbir değişiklik yapmadan sizlerle paylaşıyorum. Bu bilgiler daha çok fen bilimleri enstitüsü için geçerli olabilir. Umarım sizlerede faydalı olur.

TEZ YAZIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1. İlk olarak yapılması gereken http://fenbilimleri.sdu.edu.tr/tr/ adresinden TEZ Yazım Klavuzu ve TEZ Yazım Şablonu indirip bilgisayarın bir köşesinde TEZ adlı klasör oluşturup bu klasöre kaydetmek.
2. ScienceDirect’e evden ulaşmak için [email protected] e-posta adresine “Öğrenci numarası” , “Adı Soyadı”nızı belirten elektronik posta gönderin ve gelen ayarları sağlayıcıya uygulayıp evden harıl harıl makale indirmeye başlayın.
3. Kendinize bir tane TEZ’e en yakın hissettiğiniz makaleyi ana makale olarak kabul edin. Bu makalenin kaynaklarını tek tek inceleyin. Her bir makaleden daha birçok makaleye ulaşacaksınız bu da makale işinizi kısa sürede bitirmenize yardım edecek.
4. İndirdiğiniz her bir makaleyi numaralandırın. Bir ajanda ya da deftere ya da bilgisayara (Mustafa için ) numaralandırılmış makalelerden tez ile alakalı hangi kısımları alabileceğinizi yazın. Mesela kendi tezim için ben makalelerimi floresan, cıva, hidrometalurji ve elektrokazanım diye ayırmıştım. Bu ayırma işi kaynak özetlerini yazarken çok işinize yarayacak.
5. Bütün makalelerin ilk olarak sadece Abstract ve Conclusion kısmını okuyun o kısımlar size makalenin geneli hakkında bilgi verecektir.
6. Mümkün olduğunca makaleler üzerine not alın. Şu kısım güzel bu kısmın şekilleri ya da çizelgeleri iyi diye. Zaten 10-15 makaleden sonra tezin genel şeması oluşacaktır.
7. Tez yazımının başında indirilen tez yazım şablonunu doldurun bu motivasyon için önemli.
8. Genel olarak tez durumunuz net ise yavaş yavaş içindekiler kısmını oluşturmanız size fayda sağlayacaktır.
9. Sakın ha sakın içindekiler, çizelgeler ve tablolar kısmını elle yazmayın bırakın her şey otomatik olsun.
10. Tez 5 aşamadan oluşuyor. Giriş, Kaynak Özetleri, Materyal Yöntem, Araştırma Bulguları Tartışma, Sonuç ve Öneriler.
11. Giriş ve Sonuç Önerileri en son yazılacak. Diğer konu başlıklarından copy-paste şeklinde yazılıyor buralar.
12. Kaynak özetleri adından da anlaşılacağı gibi bütün makalelerin geçeceği kısım burası. 1 avantaj 1 dezavantajı var. Avantaj kısmı hiçbir şekilde yorum yapmanıza gerek yok. Tüm makalelerin material and method kısmını çevirip buraya yazıcaksınız. Dezavantaj kısmı ise makale okumak hiç de hoş bir şey değil.
13. Materyal Yöntem tez içinde en az hacim kaplayan kısım. Çok az literatür verip sadece yapılan deneysel aşamalar burada yazılıyor.
14. Araştırma Bulguları ve Tartışma deyim yerindeyse Tezin kalbini oluşturuyor. Yaptığınız her şeyi burada pazarlamanız gerekiyor. Çok basit bir tartım işini bile allayıp pullayıp öyle bir anlatmalısınız ki okuyanlar bulduğunuz sonucun sizden başka kimse tarafından bulunamayacağını sansın.
15. Sonuçlar kısmı tüm bölümlerin ikinci yarısını (kaynak özetleri, materyal yöntem, araştırma bulguları tartışma) kapsayacak. İlk bölümlerde yazdığınız her şeyi farklı cümlelerle yeniden yazmanız gerekiyor.
16. Giriş kısmı ne kadar güncel sorunlara değinirse o kadar dikkat çekici olur bu bölüm tamamen sizin düşünceleriniz kapsamalı burada literatür e yer verilmiyor.
17. Özet kısmı ise her bölümden ikişer cümle yazsanız yeterli olacaktır.
18. Kaynak kısımlarını sakın ha sakın sona bırakmayın çok can sıkını oluyor o yüzden mendeley kullanın (Mustafa ve Nihal )
19. ANııııııııııııııııllaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrr
20. Bundan sonra yazım klavuzunu okuyun!!!!! Hadi kolay gelsin

Comments:

Önce Materyal Yöntem den başlamanız tavsiye edilebilir 🙂 Konu ile ilgili bir iki review makalenin ara başlıkları tezin iskeleti açısından çok faydalı olabilir, en azından kaynak özetlerinin içinde boğulmanızı önleyecektir ;)…Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts