"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search
  • Home
  • Blog
  • Motorola Atrix ve Android Telefonlarda Batarya Ömrünü Uzatma

Motorola Atrix ve Android Telefonlarda Batarya Ömrünü Uzatma

İki yıllık bir atrix kullanıcısım daha önceki yazımda bahasettipim gibi Atrix için android lolipop romunu beklemekyim ancak android 4.4.4 olmasına ramen şarj süresi bir günü çıkartmıyorken lolipopu kurduğumda bataryam ne olcaktı? Bu sebeple araştırmalara başadım öncelikle herkes gibi şarj süresini uzatan programlar kurdum ancak bu programların ortak noktası 3g bağlantısını kapatmaktan öte geçmedi.

Eğer sizinde telefonuz rootlu ise yani telefon official olmayan kullanıcı romlarını yüklemeye müsait ise size tavsiyem xda forumlarından kendinize yeni bir kernel sürümü bakmanızdır. Kernel ne diyorsaniz eğer size basit bir dille telefonunuzun donanımı ile yazılımı arasında arabuluculuk görevi gören arayüzdür. Örneğin telefonunuzdan müzik dinleyecekseniz eğer Müzik programınız rom’a rom ise kernel’e kernelden de hoparlöre veri gönderilir. wpid-screenshot_2015-05-23-22-00-42.png

Atrix kullanıcılıları için güncel kernel listlerine Güncel Kerneller ulaşabilirsiniz. Telefonunuzun rootlu olması ve rom kuruyor olabileceğinizi tahmin ettiğimden kurulum işlemlerine hiç girmiyorum.

Kernel güncellemesinden sonra telefonun şarj ömrü yaklaşık olarak 1-2 saat arttı. Bu sırada sürekli ayarlar sekmesinden pil durumunu kontrol ediyordum ve gördümki. Telefonun ekranından çok Google Play Servisleri uygulaması %30 sarj tüketmekteydi. Sonraki araştırmalarım sonucunda uygulamayı etkisiz hale getirmek için bir sürü yöntem öğrendim ancak en kısa yolu;

Ayarlar > Uygulamalar > “Tüm Uygulamalar” sekmesinden google play servislerini bulup kapatın.

Bu işlem sonrasında google play servisleriyle ilgili hata alabilirsiniz bu normaldir bu bildirimleri kapatmak için ise yine yukarıda belirtilen ayarlar sayfasına giderek bildirimler kontronü google play servislerinden kaldırın.

Bu işlemler sonrasında resimde gördüğünüz üzere telefonumum şarj durumu yaklaşık 4 saat arttı. Yandaki resimde 2 saat 46 dklik bir kullanım sonucunda şarl durumum %75’ten %67 ye düşmüştür.  Herhangi bir hatayla karşılaşırsanız bildirmekten çekinmeyiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts