"MY HEART IS BEATING FOR FREEDOM" SAID TO KDC.
search

Isparta’da Apart, Yurt ve Ev

Merhaba arkadaşlar 5 yıldır ıspartada yaşamaya mecbur kalan biri olarak yerkeştirme sonuçlarının açıklandığını gördüğümde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesine gelecek öğrencilerin ne kadar heyecanlı olduklarını farkettim.

Ispartaya geldiğinizde ayarlamanız gereken ilk şey kalacağınız yerdir mantıken. Ev, yurt ve apart işine girmeden önce eğer geldiğinizde ıspartada kalacak yer ayarlayana kadar konaklayacağınız bir yeriniz yoksa; Öğretmen Evi, DSİ Misafir hanesi ve Üniversite Misafirhanesini tavsiye ederim.

Eğer KYK da kalmacayacaksanız bilmeniz gereken birşey var. Isparta çok büyük bir şehir değildir. Merkez ile Üniversite arasında bir ana yol vardır ve bu yola olan uzaklık, kira fiyatlarına büyük etkendir.

Kalacak yer konusuna gelecek olursak ilk ve en kolay seçeneğiniz : Yurt;

Yurt olarak KYK ve Özel yurtları tercih edebilirsiniz. Ben hayatım boyunca hiç yurtta kalmadım o yüzden size ajantajları dezavantajlarını kendi tecrübelerim olarak yazamam ancak duydugum ve gördüğüm kadarıyla aktarmaya çalışacağım. Öncelikle kykdan bahsedecek olursak aylık olarak ödeyeceğiniz miktar çok düşük ayrıca ödediğiniz miktarı günlük yemek ve kantin fişi olarak geri alıyorsunuz zaten. Bildiğim en ucuza yakın konaklama yolu KYK, tabi KYK da odalar kalabalık ve akşam giriş saati kavramı var. Girerken ve çıkarken parmak izi okutmak zorundasınız. Kafanıza göre ben gelmiyorum diyemezsiniz. Alabileceğiniz maksimum izin günü gibi şeyler var. Kalabalıklık konusunda ise KYK’nın yüksek ücretli yurtları var 2, 3 , 4 kişilik oraları tercih edebilirsiniz. Yüksek ücretli demişken aylık 150 tl civarıydı sanırım.

Özel yurtlara gelecek olursak, her bütçeye uygun, ıspartanın her yerinde  yurt bulmanıza imkan var. Ancak ben arkadaş çevremden yurt yemekleri konusunda pek iç açıcı şeyler duymadım. Bazı yurtlarda servis kavramı var ancak bildiğim kadarıyla günde 2 3 sefer. Coğu zaman kullanacağınızı düşünmüyorum bile, ayrıca üniversiteye ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmakta ve şuan Kent Kartsız 1,40 ve Kart ile 1 tl (Değişiklikleri takip edin.) ayrıca servisi olan bir yurt bana merkeze pek yakın olmadığı izlenimini bırakmıştır.

Genel olarak KYK ucuz ve kampüs içerisinde, KYK ve diğer yurtlarda yemek derdimiz yok.

Ben yemeğimi kendim yaparım, girişime çıkışıma kimse karışmasın diyorsanız ve eşya bulma problemiyle karşılaşmak istemiyorsanız. Apart tam size göre. Şunu belirteyim apartlar 10 aylık sözleşmeler şeklinde yapılıyor. ilk bir kaç ay kalırım sonra eve çıkarım düşüncesindeyseniz KYK tavsiyemdir. Zira apart için yerinize sözleşmeyi devralacak birini bulmanız gerekmekte. Apartlar Kız, Erkek ve Karma olabiliyor. Aparların tümünde Internet apart sahibine aittir. Elektrik ve Su parası ise aparta göre değişmekte. Genelde daireden bozma apartlarda salon 2 kişilik diğer odalar 1 kişilik (tabi odanın büyüklüğüne göre değişiyor) ve mutfak ortak kullanım alanı diye geçiyor. Yeni yapılan binalar ise apart olarak dizayn edildiğinden muftakları küçüktür. Aparların fiyatları 180 Tl – ile 1000 tl  arasında değişiyor. 180 tl olanlar odada 3 ve ya 4 kişilik olduğunu belirteyim. Her türden ve fiyattan apart bulmanız mümkün.

Apart konusunda bir fikir almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda tecrübelerim çok.

KYK’dan sonra en uygun olan eve çıkmanızdır ancak bunun için kafa dengi arkadaş gerekir. Sorumluluk gerekir. Ama kalabalık bir grup olarak çıkarsanız konaklama bedelini oldukça düşürebilirsiniz. Ev konusunda deyinecek pek birşey yok aslında herşey size bakar. Ancak kız öğrenci değilseniz güzel bir daire bulmanızda biraz zordur. Ispartada kaç kişi kalacağınıza göre daire fiyatı belirlenir. Bu sebeple minimum söyleyip, maksimum yaşayın.

Semtlerden bahsedecek olursak, dediğim gibi Ispartada üniversiteye giden bir ana cadde vardır bu caddeye ne kadar yakınsanız o kadar rahat edersiniz. Bu sebeple ayazmana, hızırbey, zafer mahallerinden uzak durun derim. Genellikle öğrencilerın çok olduğu modernevler ve fatih semtlerinde yüzlerce apart mevcuttur. İlanlarda “İyaş arkasında” “otogara 5 dk” gibi özellikler coğu zaman fostur. Ayrıca üniversiteye tek otobüsle ulaşım sözünede inanmayınız. İyaş demişten Isparta’da olan tek alış veriş merkezi olma özelliğindedir. Otogar ise merkez ile ünicersite arasında bahsettiğim ana cadde üzerindedir.

Şimdilik bukadar, kendinize iyi bakın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts